Jste zde: Úvod » Jak fungují příhozy

Jak fungují příhozy

Aukční systém umožňuje každému uživateli, jenž se účastní dané aukce, nastavit maximální nabídku. To znamená, že si uživatel nastaví nejvyšší částku, kterou je ochoten za dražený předmět dát. Tím má zajištěné, že za něj robot kdykoli, když někdo přehodí jeho částku, přihodí minimální částku a to až do výše jeho maximální nabídky.

Zadají-li dva uživatelé svoji maximální nabídku vyšší než aktuální minimální příhoz, dojde k tomu, že se budou roboti přehazovat až do výše nižší z obou nastavených maximálních nabídek. Proto se v 1. kroce vypíše do příhozové historie automaticky hodnota nižší z obou maximálních nabídek. Ve 2. kroce přehodí robot s nastavenou vyšší max. nabídkou tuto vypsanou hodnotu o minimální možný přihoz.

Možný průběh aukce ukazuje následující příklad.

Příklad

Schéma příhozů

  1. Uživatel Adam se rozhodl koupit dražený předmět. Cena předmětu je nyní 100 Kč. Minimální příhoz (viz příhozový řád), který Adam může uskutečnit, je 105 Kč. Adamovi je však jasné, že cena tohoto předmětu ještě mnohonásobně vzroste, a proto si nastaví svou maximální nabídku na 500 Kč. To je maximální částka, kterou je za daný předmět ochoten nabídnout. Nastavením maximální nabídky docílí toho, že robot za něj bude vždy přihazovat minimální částku až do výše nastaveného maxima. Cena, která byla 100 Kč, tedy Adamův robot přehodil minimální částkou 105 Kč.
  2. Do aukce vstoupil Jan, který je ochoten za předmět nabídnout další minimální částku - 110 Kč, ale více již ne.Z toho důvodu pro něj nemá smysl nastavovat větší maximální částku. Jan přihodí na 110 Kč.
  3. Adamův robot má však nastavenu maximální nabídku na částku až 500 Kč, a tak ihned Jana přehodí nejnižší možnou částkou, která je 115 Kč.
  4. Do aukce vstoupí ještě další uživatel - Eva. Ta je ochotna za tento předmět nabídnout maximálně 700 Kč. V tomto případě by se tedy roboti automaticky přehazovali až do výše Adamova maxima - 500 Kč, který je menší než Evina nabídnutá maximální částka. Do historie příhozů se tedy zapíše maximální částka 500 Kč, kterou byl Adam ochoten nabídnout. Adamův strop 500 Kč je vzápětí přehozen Eviným robotem na částku 510 Kč. Jelikož do aukce zatím nevstoupil další uživatel, Eva prozatím v aukci vede s částkou 510 Kč, i když její maximální nabídka je nastavena až na 700 Kč. Pokud se do konce aukce nezapojí žádný další uživatel, Eva vyhraje dražený předmět za cenu 510 Kč.

Stejné maximální částky zadané dvěma uživateli

Může nastat situace, kdy zadáte stejnou maximální částku jako jiný uživatel před Vámi. Příhoz se v tomto případě započítává uživateli, který tuto částku nastavil jako první.

Příklad: Adam se vrátí do aukce a zjistí, že byl přehozen Evou. Nastaví svou maximální nabídku na 700 Kč, což je stejná částka, na kterou je ochotna jít Eva. Akceptována bude nabídka Evy, která zadala tuto maximální částku první. Chce-li Adam získat dražený předmět, bude muset svou nabídku ještě zvýšit.

 

TOPlist